konkurs na koncepcję terenu przy skwerze Kościuszki

Konkurs na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną dla terenu położonego przy skwerze Kościuszki

Praca konkursowa na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną dla terenu położonego przy skwerze Kościuszki w Gdyni. Do udziału w konkursie zostało zaproszonych tylko 10 pracowni projektowych. Konkurs miał charakter międzynarodowy.

Tworząc nasz projekt kierowaliśmy się zasadami budownictwa zrównoważonego i standardów certyfikacji BREEAM (wykorzystywaliśmy wiele nowatorskich metod wytwarzania zielonej energii takich jak np:. zastosowanie holenderskich turbin wiatrowych tzw.: flower turbin), a przede wszystkim chcieliśmy wpisać nasz budynek w modernistyczny charakter Gdyni.

Architektura musi być szczera i nie powinna niczego udawać, a jej charakter powinien identyfikować epokę, w której powstaje

GDYNIA – MIASTO MODERNIZMU

Podstawą do powstania wizji budynku stała się analiza kontekstu lokalizacji. Gdynia jest wyjątkowym organizmem miejskim, w którym całe śródmieście oraz kluczowe obiekty publiczne zrealizowano w duchu architektury modernistycznej. Ta cecha Gdyni związana jest z eksplozją rozwoju miasta w okresie międzywojennym.

Umiejscowienie konkursowego budynku w granicach historycznego, wpisanego do rejestru zabytków układu urbanistycznego śródmieścia, niejako wymusza, w ramach procesu  projektowania, wejście w symboliczny dialog z gdyńskim modernizmem. Budynek mieści się przy osi jednej z kluczowych tras wydanego ostatnio przewodnika, „gdyński szlak modernizmu”. Oś tej, jedynej w swoim rodzaju trasy zwiedzania, rozpoczyna się przy ul. 10 lutego 24, budynkiem dawnej siedziby Polskich Linii Oceanicznych, tak zwanym „transatlantykiem” – ikoną Gdyni, projektu Romana Piotrowskiego z 1936 r. Następnie prowadzi nas w kierunku morza pomiędzy wieloma ważnymi dla Gdyni obiektami takimi jak zespół mieszkaniowy „bankowiec”, poczta główna, czy dom Żeglaża.  Na zakończeniu osi, przy al. Jana Pawła II, znajduje się budynek Stacji Morskiej, obecnie Akwarium Gdyńskiego – ikona modernizmu projektu Leonarda Tomaszewskiego i Juliusza Żakowskiego z 1939 i 1960 r. Modernistyczna Gdynia wykształciła swój własny charakter architektury oparty o opływowe bryły inspirowane formą okrętów i utrzymaną w odcieniach piasku, szarości i bieli.

W naszej pracy konkursowej chcieliśmy dopasować się do tej modernistycznej opowieści projektując obiekt inspirowany historią miasta ale jednocześnie nowoczesny. W ten sposób chcemy oddać szacunek miastu o silnym, świadomie ukształtowanym oraz konsekwentnie egzekwowanym nurcie estetycznym, dzięki któremu Gdynia stała się rozpoznawalną marką.

Nasz projekt to nowy, współczesny, gdyński „transatlantyk”, który zacumował przy południowym molo w Gdyni.

 

LĄD I MORZE

Budynek jest położony na historycznej granicy brzegu morskiego. Bryła wschodnia położona bliżej morza symbolizuje wodę, ruch i falowanie. Bryła zachodnia oddala się od morza i symbolizuje ląd. Ląd i obiekty lądowe są stałe i bardziej jednoznaczne w formie dlatego bryła ma prostą formę, podkreśloną jednolitą strukturą ściany osłonowej. Biała perforowana osłona budynku uspakaja bryłę i wpisuje się w kolorystykę miasta. Perforacja wykonana jest z prostokątów o proporcjach okien modernistycznych budynków Gdyni. Zagęszczenia perforacji tworzą rysunek układający się w izohipsy, poziomice na mapach przedstawiających topografię lądu. Na elewacji naszego projektu przedstawiliśmy topografię gdyńskich klifów. Patrząc na elewację budynku od strony Skweru Kościuszki, widzimy jak część wschodnia budynku, „morze”, częściowo, przekazuje swoją estetykę budynkowi zachodniemu „lądowi”. To nasza architektoniczna alegoria. Morze „wlewa” się na ląd i obmywa go swoimi falami. Jest to też przesłanie do nas i przestroga. Jeśli nie zadbamy o klimat i o naszą planetę to morze zabierze nam najcenniejsze miejsca do życia. Być może również takie jak ta konkretna lokalizacja. Styk symbolicznego „morza i lądu”zamierzamy podkreślić zmieniającą się estetyką nawierzchni. Południowo zachodni narożnik budynku, obniża się do poziomu wyjść ewakuacyjnych z klubu „Nowy Pokład”. Obniżenie sprowadza nas poniżej obecnego poziomu morza. Ten poziom też chcemy pokazać na warstwie wykończeniowej elewacji. Gdyby stało się tak, że nasz budynek powstanie. Chcielibyśmy, aby co 10 lat potwierdzać na elewacji aktualny poziom morza. Gdyby okazało się, że ten poziom się podnosi i „Nowy Pokład tonie”, byłoby to swoistym memento dla odwiedzających budynek.

ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ

Symbolika lądu i morza nieuchronnie nasuwa na myśl troskę o naszą planetę. Mamy świadomość, że wszyscy jesteśmy za to odpowiedzialni. Dlatego chcielibyśmy zwrócić uwagę na etapie projektowania na możliwą redukcję śladu węglowego na wszystkich etapach życia naszego budynku.

Etap projektowania

Proponujemy już na etapie projektowym rozpoczęcie ścisłej współpracy z asesorami systemu wielokryterialnej oceny budynków BREEAM tak, aby budynek mógł osiągnąć ocenę minimum excellent.

Etap budowy

Proponujemy zoptymalizowane podejście do tematyki miejsc postojowych i ograniczenie zagłębienia budynku tylko na niezbędną do poprawnego funkcjonowania budynku, jedną kondygnację.
Dla ograniczenia śladu węglowego, proponujemy wprowadzenie kryterium doboru materiałów użytych do budowy w taki sposób, aby możliwie dużo z nich produkowano w odległości do 500 km od placu budowy, a część pochodziła z recyklingu. Reszta materiałów powinna być dobrana tak, aby przy ich wytworzeniu środowisko cierpiało w możliwie minimalny sposób np. drewno.

Etap eksploatacji

Proponujemy projekt dostosowany do specyfiki miejsca.
Strona północna budynku, w części hotelowej, wyposażona została w mobilne, szklane przegrody na balkonach, pozwalające na przyjemniejsze użytkowanie, odizolowanie się od hałasu ulicy i warunków atmosferycznych. Przede wszystkim jednak, zabezpiecza budynek przez nadmiernym wychłodzeniem od strony narażonej na częste północno zachodnie zimne wiatry.
Tarasy i od strony południowej posiadają szklane bariery. Chcielibyśmy aby te same bariery, jako panele fotowoltaiczne, produkowały energię elektryczną. Łączna powierzchnia barier to ok 350 m2. Dach może przyjąć ok 750 paneli fotowoltaicznych. Taka instalacja w warunkach polskich może wyprodukować średnio ponad 2700 kWh dziennie zielonej energii.
Zapotrzebowanie na ciepło i chłód zamierzamy osiągnąć stosując pompy ciepła.
100 % oświetlenia w oparciu o technologię led.
W przestrzeni pomiędzy budynkami wschodnim i zachodnim występuje szczelina która u swojego północnego wlotu ukształtowana jest podobnie do lejka. Wiatr wpadający w tą przestrzeń powinien ulec sprężeniu i przyspieszeniu. Ta przestrzeń nadaje się dobrze do zorganizowania elektrowni wiatrowejprodukującej dodatkowy prąd w nocy i wietrzne dni. Proponujemy zastosowanie tam holenderskich turbin „flower turbin” charakteryzujących się bardzo niską emisją chałasu. Tylko 25 dB na odległości 5 m.
W ramach szeroko pojętych „OZE” myślimy też o odzysku energii cieplnej z wody do celów sanitarnych.
Chcielibyśmy wyposażyć budynek w instalację odzysku wody szarej i deszczowej. Retencjonowanie wody deszczowej nie dociąży sieci miejskiej i doskonale przyda się do pielęgnacji roślin w wewnętrznych patiach.

Etap utylizacji

Mamy nadzieję, że budynek realizowany w zgodnie z przedstawionymi w tym opracowaniu ideami, miałby dużą trwałość techniczną ale również jego wartość kulturowa usprawiedliwiałaby jego znacznie dłuższą egzystencję w czasie. Wydłużenie czasu życia obiektów i wykorzystywanie zasobów to właśnie istota zrównoważoności w każdej dziedzinie, a szczególnie w budownictwie. Z danych European Forest Institute wynika, że uwzględniając cały cykl życia budynku, budownictwo betonowe odpowiada za zużycie 42% całkowitej energii, 35% emisji gazów cieplarnianych i 30% zużycia wody.
To właśnie trwałe i długowieczne budynki stanowią klucz do niskoemisyjnej przyszłości w Polsce i na świecie.

Data : 2022
Status : projekt konkursowy
Lokalizacja : Gdynia
Inwestor: umowa poufności


Develia SA Osiedle Latarników III

Osiedle Latarników III

Wielobranżowy projekt budowlany oraz wykonawczy III etapu Osiedla Latarników w Gdańsku przy ulicy Letnickiej. Inwestycja otrzymała pozwolenie na budowę w grudniu 2021 roku. Jest to kontynuacja osiedla Osiedla Latarników I i II, którego budowa dobiega ukończeniu. W ramach III etapu powstanie 138 mieszkań.

Data : 2021
Status : w trakcie realizacji
Lokalizacja : Gdańsk
Inwestor: Develia S.A.


Akademik w Warszawie I nagroda

Akademik – I nagroda w konkursie

Koncepcja obiektu zamieszkania zbiorowego o powierzchni użytkowej 18.000 m kw. Projekt zakłada powstanie ponad 470 pokoi, w których zamieszkać może około 600 studentów. W obiekcie zaprojektowano przestrzenie coworkingowe, siłownie, część kuchenną, kawiarnie, sklep, a także taras i zielony dach. Koncepcja wygrała I nagrodę w konkursie organizowanym przez Inwestora i oczekuje na realizację.

Akademik jak plaster miodu

Najważniejszym pytaniem w pracy architekta jest ustalenie potrzeb jakie ma spełniać projektowany budynek. Aby nie był on tylko abstrakcyjną formą powinien realizować założenia inwestora, odpowiadać na realne potrzeby jego mieszkańców / użytkowników, a także, poprzez zastosowane rozwiązania, wpływać na postawy, tworzyć możliwości rozwoju dla lokalnej społeczności, a w kontekście ekologicznym współgrać z otoczeniem.Tworząc projekt konkursowy najpierw wyłoniliśmy najważniejsze cechy życia studenckiego oraz potrzeby studenta XXI wieku. Znalezienie odpowiedzi na te pytania wykreowało nasze podejście do architektury. Nasz projekt to Idea obudowana ścianami.

Data : 2021
Status : I nagroda / w trakcie realizacji
Lokalizacja : Warszawa
Inwestor: umowa poufności


Develia SA Osiedle Latarników I & II

Osiedle Latarników I i II

Projekt kilkuetapowego osiedla wielorodzinnego w Gdańsku przy ulicy Letnickiej. W ramach inwestycji powstało 5 budynków wielorodzinnych i 345 mieszkań o metrażach od 30 metrów do ponad 100. Dwa pierwsze etapu otrzymały już pozwolenie na użytkowanie. W grudniu 2021 uzyskaliśmy pozwolenie na budowę na III etap osiedla.

 • Data : 2019
 • Status : oddano do użytku 
 • Lokalizacja : Gdańsk ul. Letnicka
 • Inwestor: DEVELIA SA


Dekpol budynki handlowo usługowe

Dekpol – budynki handlowo usługowe przy osiedlu Pastelowym  

Projekt architektoniczno budowlany 2 budynków handlowo usługowych. Pierwszy budynek wykonany w standardzie sieci handlowej międzynarodowego operatora handlowego, budynek drugi jest budynkiem usługowym, w którym zlokalizowane są małe, trzyosiedlowe usługi takie jak restauracja, przedszkole, przychodnia, pomieszczenia biurowe itp. Nasza pracownia wykonywała również przykładową aranżację wnętrz pawilonu usługowego

Data : 2024
Status : PnB / w trakcie realizacji
Lokalizacja : Gdańsk
Inwestor: Dekpol 


Gmina Hajnówka Akademia Przyrody

Akademia Przyrody Hajnówka 

Pracownia K&L Smart Design wygrała konkurs na projekt architektoniczny: “Akademii przyrody w Hajnówce”. Akademia powstaje w kooperacji z norweskim miastem partnerskim Alta, które również sąsiaduje z miejscem będącym dziedzictwem wpisanym na listę UNESCO.
Projekt jest dofinansowany z funduszy #EOG – które stanowią wkład Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w tworzenie Europy, która jest zielona, konkurencyjna i sprzyjająca integracji społecznej.
W Akademii Przyrody turyści oraz mieszkańcy będą mogli poznawać wszelkie tajemnice Puszczy Białowieskiej. W ramach projektu powstanie również Hajnowskie Centrum Produktu Lokalnego, które będzie promowało lokalnych producentów oraz ich produkty, a także Laboratorium Żywego Grzyba, projekt realizowany kooperacji z Politechniką Białostocką.  
Projekt ma znacznie wykraczać poza stworzenie jednego konkretnego budynku akademii, w zamyśle organizatorów Hajnówka ma stać się miejscem, które stanowi bramę Puszczy Białowieskiej. Bardzo nas cieszy udział w tak fantastycznym projekcie, którego główna ideą jest troska i ochrona przyrody jednego z bardziej niezwykłych miejsc w naszym kraju. Realizacja takich kontraktów jest niezwykle bliska naszemu DNA firmowemu oraz naszej drugiej firmie, zajmującej się zrównoważonym rozwojem, strategiami ESG oraz certyfikacjami wielokryterialnymi BREEAM, LEED i Zielony dom – Solis Invest

Data : 2023/24
Status : uzyskano pozwolenie na budowę I etapu
Lokalizacja : Hajnówka
Inwestor: Gmina Hajnówka


Wrocław – projekt urbanistyki


Wrocław – projekt urbanistyczny

Zagospodarowanie terenu wzdłuż ulicy Odolanowskiej i Zatorskiej

SSC – Sustainable Smart City – autorska wizja osiedli przyszłości.

Zgadzamy się z mottem wystawy Kosmopolis – Future Living. Duńskie miasta przyszłości, wypowiedzianym przez światowej sławy duńskiego architekta i urbanistę Jana Gehla:

Najpierw życie, potem przestrzeń, na końcu budynki – w odwrotnej kolejności to nigdy nie działa.

Projektując szukamy harmonii. Idealnego kompromisu pomiędzy naszymi, architektonicznymi aspiracjami i ambicjami, wymaganiami oraz budżetem inwestora a zadowoleniem odbiorcy końcowego – czyli przyszłego mieszkańca. To właśnie on jest, tak naprawdę, najważniejszym recenzentem naszej pracy. Dlatego też zawsze podczas projektowania staramy sie odpowiedzieć sobie na jedno zasadnicze pytanie: Czy ja bym tam chciał zamieszkać? Czy to rozwiązanie jest wygodne?
W dzisiejszym świecie budownictwo wielorodzinne zarówno własnościowe jak i niskobudżetowe mieszkania na wynajem musi być rozpatrywane w dużo szerszym kontekście. Dla jednego z naszych inwestorów stworzyliśmy system SSC: Sustainable Smart City. Jest to nasze autorskie opracowanie zawierające założenia do projektowania nowoczesnych zespołów mieszkaniowych.
Naszą główną tezą jest postulat, że sztucznie stworzone monokultury funkcjonalne okazały się błędem. Nowoczesne duże osiedla powinny mieć strukurę poprzerastaną, powinny zaspokajać większość potrzeb na każdym etapie życia jego mieszkańca. Zgodnie z założeniem:

mieszkam – uczę się – rozwijam – komunikuję – mam kontakt z naturą i kulturą – pracuję – wypoczywam

Architektura powinna stać się odpowiedzią na problemy społeczne i ekologiczne.

Udowodniono już, że miasto rozproszone ma negatywny wpływ na życie społeczne i rodzinne. W obecnych czasach coraz bardziej postępują procesy dezurbanizacyjne oraz dezintegracyjne. Według Hartmuta Häußermanna żyjemy w czasach silnych tendencji dezintegracyjnych, również na poziomie sieci i relacji międzyludzkich, stale obecny jest strach przed rozpadem miasta i jego struktur. Ukształtowane w wyniku procesów suburbanizacji i dezurbanizacji miasto jest formą wewnętrznie podzieloną, zdefragmentowaną i nieczytelną. Współcześnie świadoma polityka miejska wymaga permanentnych działań dążących do reurbanizacji i reintegracji przestrzennej oraz społeczno-gospodarczej, wzmacniania sieci komunikacji oraz poszerzania pola relacji i współdziałania między grupami mieszkańców.
Odpowiedzią na to jest koncepcja miasta zwartego – opartego na zwartej społeczności (compact community) oraz zrównoważonej mobilności.
Osiedle mieszkaniowe powinny być kształtowane na wzór zmodyfikowanych i przystosowanych do realiów XXI wieku jednostek sąsiedzkich C. Perry’ego. Sposób kształtowania części wspólnych powinien wpływać na intensyfikację kontaktów międzyludzkich, budowanie relacji sąsiedzkich.
Kolejna kwestia to kształtowanie zabudowy wielorodzinnej i niskobudżetowych mieszkań na wynajem zgodnie z postulatami zrównoważonego rozwoju. Zabudowa taka powinna mieć zapewniony dostęp do komunikacji miejskiej, mobilizować ludzi do korzystania ze współdzielonych aut, rowerów i innych środków transportu.
Bardzo istotnym aspektem jest też wspieranie lokalnej przedsiębiorczości, rozwijanie idei współdzielonych biur i home working. Efektem tego jest ograniczenie konieczności dalekiego przemieszczania się. Proces ten korzystnie wpływa na funkcjonowanie dzielnic miejskich i jakość życia mieszkańców.
W działaniach projektowych powinno się zwrócić uwagę, aby mieszkania spełniały wymogi wedle, których umożliwiają one prowadzenie domowego biura (np. według standardu opisanego w systemie BREEAM). Jednak zdajemy sobie sprawę, że na dłuższą metę praca tylko w domu może stać się nużąca i nieefektywna dlatego też nowoczesne osiedla powinny dysponować powierzchnią coworkingową.
Przestrzenie mieszkalne powinny umożliwiać kontakt z naturą. Jest to ważne nie tylko z powodu dobrego samopoczucia mieszkańców, ale również czyni takie osiedla płucami miasta. Dodatkowo powierzchnie zielone wspomagają system melioracyjny,przeciwdziałają lokalnym podtopieniom w wyniku ulewnych deszczy oraz wpływają też korzystnie na obniżenie temperatury.

Nasza interpretacja zadania konkursowego

Zadanie konkursowe polegające na stworzeniu koncepcji zespołu zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej i usługowej w obszarze pomiędzy ulicami Zatorską i Odolanowską we Wrocławiu potraktowaliśmy kompleksowo.
Pierwszym etapem była próba zrozumienia Wrocławia jako struktury miejskiej, ważne dla nas były zarówno kierunki rozwoju aglomeracji wrocławskiej jak i jej największe problemy i zagrożenia. Pomocnymi dokumentami okazały się strategia rozwoju Wrocławia – Strategia Wrocław 2030, wrocławska polityka mobilności oraz wrocławskie standardy kształtowania przestrzeni miejskich przyjaznych pieszym. Dokumenty te kreują jedną, spójną wizję miasta:
Wrocław miastem walczącym z suburbanizacją, miastem policentrycznym, mobilnym, ekologicznym, stawiającym na zrównoważony rozwój oraz współdzielenie.
W koncepcji urbanistyki konkursowego terenu staraliśmy się zaimplementować nową misję miasta: Wrocław miastem mądrym, pięknym i zasobnym – miastem które jednoczy i inspiruje.
Poszukując inspiracji do stworzenia projektu wiedzieliśmy, że nasze osiedle powinno być tak zaprojektowane aby wyzwalać i wspierać powstawanie relacji społecznych.
Kolejnym ważnym apektem wpisującym się we wrocławską aspirację do bycia miastem – ogrodem są tereny zielone. Tereny zielone, które poprzez swój układ po pierwsze stanowią serce nowego obszaru, a po drugie naturalnie izolują osiedle od negatywnych wpływów (wał pełniący funkcja ekranu akustycznego). Proponujemy zagospodarowanie gruntu z wykopów w obszarze naszego projektu – w ten sposób wzbogacimy ukształtowanie tereniu i ograniczymy emisję CO2. Wydzielenie w ramach terenów zielonych stref zainteresowań takich jak parki jadalne, siłownie, place zabaw dla dzieci, wybiegi dla psów, strefy relaksu korzystnie wpłynie na integrację mieszkańców.
Jednak tereny zielone i kontakt z naturą to nie tylko tradycyjnie, horyzontalnie rozumiany park. My poszliśmy w swojej wizji dalej i postanowiliśmy wykorzystać przestrzeń dachów na farmy oraz ule i tym samym stworzyć przestrzeń dla rozwoju rolnictwa miejskiego.
Kolejną ideą, która nas zainspirowała i znacząco wpłynęła na wygląd naszej koncepcji urbanistycznej są habitaty. Staraliśmy się w naszym projekcie połączyć wizję habitatów profesora Zbigniewa Baća oraz Mosche Safdiego. Wydzieliliśmy kilka enklaw – domki szeregowe, budynki wielorodzinne oraz tarasowo zaprojektowane domy–ogrody niczym mikro Habitat 67 z Montrealu.
Zaprojektowana różnorodność zaproponowanych przez nas form budynków – ich ukształtowania, intensywności oraz standardu odpowiada na to jak sami jesteśmy różnorodni jako ludzie – posiadamy różne potrzeby i preferencje. Jednak wszystkich nas łączy potrzeba świeżego powietrza, zdrowej żywności oraz przestrzeni do mieszkania, pracy i odpoczynku.
Odpowiedzią na harmonijne połączenie tych potrzeb jest dobra urbanistyka. Wszystkie te aspekty staraliśmy się zawrzeć we wstępnej wizji naszego projektu.

Główne tezy projektu:

 • Zielone serce dzielnicy
  • kontrast do uporządkowanej ortogonalnej siatki terenów mieszkaniowych
  • organicznie ukształtowana przestrzeń – zróżnicowanie terenu uzyskane gruntami z wykopów
  • na dachu obiektu usług kultury park edukacji ekologicznej
  • zbiorniki wodne
 • Habitaty
  • realizacja części zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej jako tarasowe budynki ogrody zlokalizowane na granicy terenów rekreacyjnych
   standard domu z ogrodem w budynku wielorodzinnym
  • możliwość upraw warzyw na dachach budynków
  • doskonałe doświetlenie
  • Izolacja od uciążliwości Alei Jana III Sobieskiego
  • stworzenie sylwety dzielnicy poprzez wprowadzenie dominant
  • usługowa zabudowa izolacyjna
  • izolacyjne zielone wały
 • Pasaż miejski
  • wykreowanie pasażu miejskiego pieszego w oparciu o zwartą pierzeję zabudowy usługowej
  • czytelne w strukturze osiowe założenie pomiędzy dominantami
  • preferencje usług gastronomicznych w parterach
  • wykreowanie miejsc spotkań i integracji
 • Kultura, która spaja wszystko
  • lokalizacja budynku usług kultury na osi pasażu miejskiego, na wejściu w obszary rekreacyjne oraz w widocznym miejscu w sylwecie dzielnicy ma realizować postulat, że wszystkie drogi prowadza do kultury
  • Multifunkcyjny obiekt kulturalny mieszczący wielofunkcyjną salę z widownią, przestrzeń wystawienniczą, pomieszczenia do zajęć grupowych i kawiarnię z biblioteka multimedialną
  • Koncepcja sztuki obecnej w przestrzeni mieskiej – część ścian budyków w obszarze osiedla zadedykowana pod
  • realizacje murali oraz rzeźb miejskich w terenach zielonych
  • Lokalizacja budynku kultury w sąsiedztwie terenów spacerowych jest pretekstem do wykorzystania terenów rekreacyjnych pod czasowe wystawy w przestrzeni otwartej
 • Komunikacja
  • próba rozdzielenia ruchu kołowego od ruchu pieszego poprzez wprowadzenie czytelnej siatki pieszych alei komunikacyjnych łączących wszystkie ważne funkcje jednostki
  • uproszczenie ruchu kołowego wewnątrz jednostki poprzez optymalizację
 • Centrum Convienience
  • Koncentracja usług handlowych w sąsiedztwie głównego węzła komunikacyjnego, parkingu drive&go
  • dopełenienie usługi handlowej poprzez handel uliczny – stragany, rynek miejski – płody rolne i zdrowa żywność
 • Data : 2019
 • Status : praca konkursowa
 • Lokalizacja : Wrocław ul. Zatorska
 • Inwestor: PFR Nieruchomości S.A.

Develia SA Osiedle Południe Vita

Osiedle Południe Vita

Wielobranżowy projekt budowlany oraz wykonawczy Osiedla Południe Vita położonego w Gdańsku przy ulicy Kazimierza Wielkiego. Trzy pierwsze etapy otrzymały już pozwolenie na budowę. W ramach tych etapów powstaje 11 budynków wielorodzinnych – w sumie około 22.000 m kw. PUM.
Obecnie trwa budowa dwóch pierwszych etapów.  Dalsze informacje objęte umową poufności.

Projekt konkursowy, który zajął I miejsce znajduje się w zakładce Osiedle Południe Vita – konkurs

Data : 2021 / …..
Status : w trakcie realizacji
Lokalizacja : Gdańsk
Inwestor: Develia S.A.


Develia SA Osiedle Południe Vita konkurs

Osiedle Południe Vita – projekt konkursowy I miejsce

I miejsce w konkursie na projekt Osiedla Południe Vita położonego w Gdańsku przy ulicy Kazimierza Wielkiego.

I etap projektu realizowanego znajduje się na podstronie Develia Osiedle Południe Vita.

Data : 2020
Status : w trakcie realizacji
Lokalizacja : Gdańsk
Inwestor: Develia S.A.


Osiedle Ozon


Osiedle Ozon

Dom to nie tylko miejsce

Do projektów osiedli mieszkaniowych podchodzimy ze szczególną wrażliwością. Zdajemy sobie sprawę, że decyzje podejmowane w fazie projektowania przekładają się na jakość i styl życia setek ludzi oraz na wyniki finansowe deweloperów. Wiemy, że wybór swojego miejsca na ziemi jest dla każdego jedną z najważniejszych życiowych decyzji. Projektowanie osiedli mieszkaniowych to dla K&L smart design misja w kontekście społecznym i wyzwanie w kontekście biznesowym.

1. IDEA PROJEKTU

Ozon – wyjątkowa trójatomowa cząsteczka tlenu, niezbędnego do życia składnika powietrza. Ozon – chroni planetę przed szkodliwym promieniowaniem.
Ozon – aby powstać potrzebuje wielkiej energii błyskawic.
Ozon – jest delikatny i łatwo się rozpada.

Inspiracją kompozycyjną osiedla jest połączenie właściwości ozonu z ideą 3R stworzoną przez Zamawiającego. Idee te przetransponowano na język współczesnej urbanistyki i architektury. Zasadą kompozycji jest powiązanie uwarunkowań i atutów lokalizacji ze wspomnianą inspiracją poprzez stworzenie wyjątkowej artystycznie, spójnej ideowo, silnej w wyrazie i atrakcyjnej nowej tkanki miejskiej.

ROZWINIĘCIE IDEI 3R W PROJEKCIE

Relacje – w języku urbanistyki relacje miedzy ludźmi to miejsca gdzie ludzie mogą się spotkać i gdzie coś ich będzie przyciągać.
My dla budowania relacji i wzmocnienia identyfikacji z osiedlem proponujemy stworzeniu systemu placów.
Place są owalne w kształcie litery „O” jak symbol chemiczny tlenu, tworzą ze sobą układ powiązań i tak jak atomy tlenu, tworząc cząsteczkę ozonu, stanowią całość.
W centralnej części całego założenia proponujemy największy plac „O3”, będący jednocześnie osiedlowym skwerem, miejscem spędzania wolnego czasu na powietrzu. W strukturze o tej wielkości mieszkańcy na pewno przyjmą z zadowoleniem pizzerię, kawiarnię z cukiernią czy pub z zewnętrznymi ogródkami, by ciesząc się tam spotkaniami z przyjaciółmi, przyrodą i ciekawą architekturą.
W poszczególnych mniejszych częściach osiedla (etapach) proponujemy realizację mniejszych wnętrz urbanistycznych typu „O”, mających na celu integrację mieszkańców w obszarach związanych bezpośrednio z zamieszkaniem. Małe place powinny przyciągać mieszkańców zadbaną zielenią, małą architekturą, urządzeniami rekreacyjnymi i zabawowymi dla dzieci. Dla podkreślenia relacji i integracyjnego charakteru placów łączymy je między sobą układem przejść i osi kompozycyjnych, tak jak wiązania chemiczne pomiędzy tlenem w cząsteczce ozonu.

Ruch – nasz projekt poprzez przenikające całe osiedle tereny zielone z inspirującymi do aktywnego trybu życia elementami zewnętrznych siłowni, placów zabaw, super ścieżką, rozległymi terenami rekreacyjnymi w północno- zachodniej części osiedla, zapewnią osobom doceniającym walory aktywnego spędzania czasu, możliwość realizowania tego w miejscu zamieszkania.
W ramach projektu proponujemy zrealizowanie punktu widokowego z wieżą, będącą jednocześnie atrakcją osiedla z możliwością podziwiania panoramy Krakowa, jak i celem spacerów generującym ruch oraz podkonstrukcją dla ścianki wspinaczkowej. W parku projektujemy, zgodnie z sugestią Inwestora, duży plac zabaw z konstrukcją linową. Park ze względu na swoją wielkość daje też szanse na urządzenie boisk, kortów, skateparku i obszaru dla imprez plenerowych z miejscem dla mobilnej gastronomii. Dużą wartością dla mieszkańców powinny być tereny zielone z rozległymi trawnikami na których można odpoczywać i piknikować, podobnie jak to się dzieje w Nowym Yorku, Londynie, czy innych dużych miastach.

Rozwój – Stworzone poprzez urbanistykę możliwości mieszkania, pracy, spędzania aktywnie i zdrowo wolnego czasu w miejscu zamieszkania to oszczędność czasu pieniędzy i dobre samopoczucie, które przekłada się nieuchronnie na rozwój osobisty.

2. PRZYJĘTE ROZWIĄZANIA URBANISTYCZNE

Kompozycja osiedla niezależnie od układu komunikacji wynikającego z MPZP wprowadza swoje porządki formalne.
Główna oś kompozycyjna łączy punkt widokowy z małym placem w południowo-wschodniej części osiedla.
Przedmiotowy plac został zlokalizowany w tym miejscu nie bez przyczyny. To miejsce według naszej oceny, po zrealizowaniu pierwszego etapu osiedla, będzie najbardziej widoczną jego „wizytówką”. Plac będzie widoczny z drogi głównej oraz tramwaju. Dlatego tam właśnie proponujemy umieszczenie logo inwestora. Ta lokalizacja pozwoli, obserwatorom z zewnątrz, na zobaczenie „próbki osiedla” z owalnym placem, zielenią i miejscem zabaw. Poprzez oś widokową wzrok będzie mógł powędrować w głąb i być może zobaczyć dominantę wieży widokowej.
Jako element identyfikacyjny i domknięcie osi kompozycyjnej, proponujemy umieszczenie na placu rzeźby przedstawiającej cząstkę ozonu, wykonanej np. ze szkła. Podświetlenie jej w nocy doda osiedlu charakteru i jako artystyczny element rzeźbiarski podniesie jego prestiż.
Poprzez osiedle przeprowadzono jeszcze kilka osi łączących place „O”, ułatwiających wewnętrzną komunikację i orientację w przestrzeni. Osie kompozycyjne jako ciągi pieszo-jezdne, w niektórych miejscach wykorzystywane są jako drogi pożarowe.

Oś widokowa – widok na miasto – zgodnie z wytycznymi Zamawiającego – wytyczono oś widokową prowadzącą od wzniesienia z punktem widokowym w północno-zachodniej części terenu, poprzez aleję drzew w parku, bramę utworzoną przez budynek świetlicy, przejście między budynkami mieszkalnymi oraz wewnętrzny plac „O” w południowo-zachodniej części osiedla. Dzięki dodatkowemu wzniesieniu i naturalnemu ukształtowaniu terenu zapewniono widok na panoramę Krakowa.

Centralne miejsce – plac „O3” – serce osiedla łączące wszystkie obszary. Plac na skrzyżowaniu gł osi kompozycyjnej i osi dopełniającej. Na placu zaplanowano zieleń, fontannę oraz miejsca na ogródki dla gastronomi. Plac łączy tereny rekreacyjne osiedla z zabudową i jest sercem komunikacyjnym.
Na terenie północno-zachodnim inwestycji zlokalizowano park – wielofunkcyjny obszar rekreacyjny z punktem widokowym, terenami spacerowymi, zabawowymi dla dzieci, sportowymi i trawnikami do użytku mieszkańców.

„Super ścieżka” – odnosząc się do wytycznych Zamawiającego i ustaleń MPZP, na terenach ZP/KP zaprojektowano obszary aktywności ruchowej. Szerokie ciągi komunikacyjne mogą służyć dla spacerowiczów biegaczy, rowerzystów i rolkarzy bez ryzyka kolizji. Tereny „super ścieżki” urozmaicono poprzez zieleń niską, obrośnięte zielenią wyniesione w górę kopce, szpalery oraz kępy drzew. Przestrzeń utworzona w ten sposób inspiruje do zagospodarowania małą architekturą i rzeźbą. Dla przyszłych użytkowników oznacza to, że spędzona tam aktywność – spacer czy bieg nie będą się dłużyć.
Za bardzo interesujące i warte rozważenia w kontekście niniejszej inwestycji uważamy rozwiązanie, stosowane już w Krakowie, gdzie na etapie szczegółowego zagospodarowania terenu „super ścieżki” do projektu włączono lokalną społeczność. Mogłoby to być nie tylko wartościowe ze względu na powstającą urbanistykę ale przede wszystkim w kontekście zawiązywania Relacji, o których wspomniano powyżej.

3. PRZYJĘTE ROZWIĄZANIA ARCHITEKTONICZNE

Zakłada się budynki o prostej i lekkiej w wyrazie architekturze, utrzymane w kolorystyce biało szarej z elementami fasadowymi z blach perforowanych z otworami w kształcie kół o różnej wielkości, symbolizującymi unoszące się cząstki tlenu.
W kondygnacji podziemnej lokalizuje się parkingi wielostanowiskowe jako hale garażowe pod kilkoma budynkami jednocześnie. Rzuty budynków i ich kształt powodują wrażenie mniejszych gabarytów. W północnej części osiedla proponujemy dla zoptymalizowania nakładów kilka budynków powtarzalnych.

 • Data : 2017
 • Status : projekt konkursowy
 • Lokalizacja : Kraków

Privacy Settings
We use cookies to enhance your experience while using our website. If you are using our Services via a browser you can restrict, block or remove cookies through your web browser settings. We also use content and scripts from third parties that may use tracking technologies. You can selectively provide your consent below to allow such third party embeds. For complete information about the cookies we use, data we collect and how we process them, please check our Privacy Policy
Youtube
Consent to display content from - Youtube
Vimeo
Consent to display content from - Vimeo
Google Maps
Consent to display content from - Google