Osiedle Śląskie – dialog tradycyjnej śląskiej architektury ze współczesną myślą architektoniczną
Projekt osiedla mieszkaniowego z podziemną halą garażową o łącznej powierzchni PUM ~ 14.000 m kw. Osiedle składa się z budynków 4, 6 i 8 kondygnacyjnych.
Katowice i metropolia Katowicka to obecnie jeden z najbardziej ambitnych poligonów architektonicznych w Polsce. W Katowicach od wielu lat, corocznie, odbywają się największe konferencje architektoniczne w Europie (4 design days). Tutaj mieszczą się takie budynki jak słynny katowicki spodek, budynek NOSPR, Centrum Kongresowe, Szkoła filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego czy Muzeum Śląskie.
Zabudowa mieszkaniowa na Śląsku w znacznej mierze czerpie inspirację z powstałego w okresie od 1908 do 1919 r w dzielnicy Nikiszowiec, osiedla mieszkaniowego dla ok. 5 tyś górników. Osiedle jest jednym z największych i najbardziej charakterystycznych w Europie, spójnych stylistycznie, zespołów budynków tworzących robotnicze osiedle mieszkaniowe. Tam właśnie uwidoczniły się główne elementy architektury śląskiej. Czerwona cegła klinkierowa, charakterystyczne malowanie ościeży okien na czerwono, wnętrza kwartałów zabudowy z dużą ilością zieleni.
Katowice to również serce industrialnej Polski i tu właśnie, znajduje się wiele starych budynków post-przemysłowych, doskonale realizujących nowe funkcje.
Koncepcja projektowanego przez nas osiedla zakłada stworzenie wyjątkowej zabudowy mieszkaniowej, będącej połączeniem tradycyjnego charakteru architektury śląskiej ze współczesną myślą architektoniczną. Planujemy stworzyć kwartał zabudowy (podobnie jak w Nikiszowcu) odgrodzony od ulic miejskich kubaturą budynków z przestrzenią wewnętrznego patia ogrodu.
Przestrzeń wewnętrzna z dużą ilością zieleni, indywidualnymi ogródkami dla mieszkańców, miejscem do zabawy dla dzieci i przestrzenią rekreacyjną. Bezpośredni wjazd z ulicy do hali garażowej ograniczy ruch kołowy wewnątrz patio.
Przy wejściu do osiedla założono duży zadaszony parking dla rowerzystów. Planujemy w części projektu użyć materiałów szlachetnych nawiązujących do architektury Śląska.
Data: 2024
Status: w trakcie realizacji
Lokalizacja: metropolia katowicka
Inwestor: umowa poufności