Agencja Rozwoju Pomorza S.A. koncepcja w aglomeracji Trójmiasta

Wstępna koncepcja i analiza chłonności terenu położonego w aglomeracji trójmiejskiej

Multi level urban planning 

Propozycja projektowania tkanki miejskiej z uwzględnieniem poziomów podporządkowanych najbardziej właściwie dobranym do ich specyfiki funkcjom. Idea zakłada nadanie miastu trzeciego wymiaru w kontekście umiejscowienia elementów struktury i infrastruktury.
Każdemu poziomowi miasta przyporządkowano odpowiednią funkcję wiodącą i wyposażenie techniczne, i to właśnie zespół tych cech definiuje dany poziom miasta.
Poziomy rozmieszczone są w taki sposób, aby współgrały i tworzyły ze sobą naturalne powiązania, zapewniające możliwie zrównoważone funkcjonowanie całej struktury miasta we wszystkich obszarach jego aktywności. Podobnie jak las, który dzieli się na poziomy, takie jak ściółka, runo, podszyt, korony, na których odbywają się określone procesy.
Pozostałe informacje objęte umową poufności.

Dane: 2023
Stan: koncepcja/analiza chłonności
Lokalizacja: aglomeracja trójmiejska
Inwestor: Agencja Rozwoju Pomorza SA


NDA Osiedle mieszkaniowe w metropolii katowickiej

Osiedle Śląskie – dialog tradycyjnej śląskiej architektury ze współczesną myślą architektoniczną

Projekt osiedla mieszkaniowego z podziemną halą garażową o łącznej powierzchni PUM ~ 14.000 m kw. Osiedle składa się z budynków 4, 6 i 8 kondygnacyjnych.

Katowice i metropolia Katowicka to obecnie jeden z najbardziej ambitnych poligonów architektonicznych w Polsce. W Katowicach od wielu lat, corocznie, odbywają się największe konferencje architektoniczne w Europie (4 design days). Tutaj mieszczą się takie budynki jak słynny katowicki spodek, budynek NOSPR, Centrum Kongresowe, Szkoła filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego czy Muzeum Śląskie.
Zabudowa mieszkaniowa na Śląsku w znacznej mierze czerpie inspirację z powstałego w okresie od 1908 do 1919 r w dzielnicy Nikiszowiec, osiedla mieszkaniowego dla ok. 5 tyś górników. Osiedle jest jednym z największych i najbardziej charakterystycznych w Europie, spójnych stylistycznie, zespołów budynków tworzących robotnicze osiedle mieszkaniowe. Tam właśnie uwidoczniły się główne elementy architektury śląskiej. Czerwona cegła klinkierowa, charakterystyczne malowanie ościeży okien na czerwono, wnętrza kwartałów zabudowy z dużą ilością zieleni.
Katowice to również serce industrialnej Polski i tu właśnie, znajduje się wiele starych budynków post-przemysłowych, doskonale realizujących nowe funkcje.

Koncepcja projektowanego przez nas osiedla zakłada stworzenie wyjątkowej zabudowy mieszkaniowej, będącej połączeniem tradycyjnego charakteru architektury śląskiej ze współczesną myślą architektoniczną. Planujemy stworzyć kwartał zabudowy (podobnie jak w Nikiszowcu) odgrodzony od ulic miejskich kubaturą budynków z przestrzenią wewnętrznego patia ogrodu.
Przestrzeń wewnętrzna z dużą ilością zieleni, indywidualnymi ogródkami dla mieszkańców, miejscem do zabawy dla dzieci i przestrzenią rekreacyjną. Bezpośredni wjazd z ulicy do hali garażowej ograniczy ruch kołowy wewnątrz patio.
Przy wejściu do osiedla założono duży zadaszony parking dla rowerzystów. Planujemy w części projektu użyć materiałów szlachetnych nawiązujących do architektury Śląska.

Data: 2024
Status: w trakcie realizacji
Lokalizacja: metropolia katowicka
Inwestor: umowa poufności


Grupa Allenort koncepcja terenu przy skwerze Kościuszki w Gdyni

Konkurs na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną dla terenu położonego przy skwerze Kościuszki

Konkurs na pierwszą inicjatywę architektoniczno-urbanistyczną dla terenu położonego przy Skwerze Kościuszki w Gdyni. Do udziału w konkursie zaproszono tylko 10 pracowni projektowych. Konkurs miał charakter międzynarodowy.

Tworząc nasz projekt kierowaliśmy się zasadami budownictwa zrównoważonego i standardów certyfikacji BREEAM (wykorzystywaliśmy wiele nowatorskich metod wytwarzania zielonej energii, takich jak np. zastosowanie holenderskich turbin wiatrowych, tzw. flower turbin), a przede wszystkim chcieliśmy wpisać nasz budynek w modernistyczny charakter Gdyni.

Architektura musi być szczera i nie powinna niczego udawać, a jej charakter powinien identyfikować epokę, w której powstaje.

GDYNIA – MIASTO MODERNIZMU

Podstawą do powstania wizji budynku stała się analiza kontekstu lokalizacji. Gdynia jest wyjątkowym organizmem miejskim, w którym całe śródmieście oraz kluczowe obiekty publiczne zrealizowano w duchu architektury modernistycznej. Ta cecha Gdyni związana jest z eksplozją rozwoju miasta w okresie międzywojennym.

Umiejscowienie konkursowego budynku w granicach układu urbanistycznego historycznego Śródmieścia, wpisanego do rejestru zabytków, niejako wymusza – w ramach procesu projektowania – wejście w symboliczny dialog z gdyńskim modernizmem. Budynek mieści się przy osi jednej z kluczowych tras ostatnio przewodnika „gdyński szlak modernizmu”. Oś tej, jedynej w swoim rodzaju trasy zwiedzania, rozpoczyna się przy ul. 10 Lutego 24 budynkiem dawnej siedziby Polskich Linii Oceanicznych, tak zwanym „transatlantykiem” – ikoną Gdyni, zaprojektowanym przez Romana Piotrowskiego w 1936 r. Następnie prowadzi nas w kierunku morza pomiędzy wieloma ważnymi dla Gdyni obiektami, takimi jak zespół mieszkaniowy „Bankowiec”, Poczta Główna, czy Dom Żeglarza. Na zakończeniu osi, przy al. Jana Pawła II, znajduje się budynek Stacji Morskiej, obecnie Akwarium Gdyńskiego – ikona modernizmu projektu Leonarda Tomaszewskiego i Juliusza Żakowskiego z 1939 i 1960 r. Modernistyczna Gdynia wykształciła swój własny charakter architektury opartą o opływowe bryły inspirowane formą okrętów i utrzymaną w odcieniach piasku, szarości i bieli.

W naszej pracy konkursowej chcieliśmy dopasować się do tej modernistycznej opowieści, projektując obiekt inspirowany historią miasta, ale jednocześnie nowoczesny. W ten sposób chcemy oddać szacunek miastu o silnym, świadomie ukształtowanym oraz konsekwentnie egzekwowanym nurcie estetycznym, dzięki któremu Gdynia stała się rozpoznawalną marką.

Nasz projekt na nowy, współczesny, gdyński „transatlantyk”, który zacumował przy południowym molo w Gdyni.

LĄD I MORZE

Budynek jest położony na historycznej granicy brzegu morskiego. Bryła wschodnia, usytuowana bliżej morza, symbolizuje wodę, ruch i falowanie. Bryła zachodnia oddala się od morza i symbolizuje ląd. Ląd i obiekty lądowe są stałe i bardziej jednoznaczne w formie, dlatego bryła ma prostą formę, podkreśloną jednolitą strukturą ściany osłonowej. Biała perforowana osłona budynku uspokaja bryłę i wpisuje się w kolorystykę miasta. Perforacja wykonana jest z prostokątów o proporcjach okien modernistycznych budynków Gdyni. Zagęszczenia perforacji tworzą rysunek układający się w izohipsy – poziomice na mapach przedstawiających topografię lądu. Na elewacji naszego projektu przedstawiliśmy topografię gdyńskich klifów. Patrząc na elewację budynku od strony Skweru Kościuszki widzimy, jak część wschodnia budynku – „morze” częściowo przekazuje swoją estetykę budynkowi zachodniemu – „lądowi”. To nasza architektoniczna alegoria. Morze „wlewa” się na ląd i obmywa go swoimi falami. Jest to też przesłanie do nas i przestroga zarazem. Jeśli nie zadbamy o klimat i o naszą planetę, morze zabierze nam najcenniejsze miejsca do życia. Być może również takie, jak ta konkretna lokalizacja. Styk symbolicznego „morza i lądu” zamierzamy podkreślić zmieniającą się estetyką nawierzchni. Południowo-zachodni narożnik budynku, obniża się do poziomu wyjść ewakuacyjnych z klubu „Nowy Pokład”. Obniżenie sprowadza nas poniżej obecnego poziomu morza. Ten poziom też chcemy pokazać na warstwie wykończeniowej elewacji. Jeśli nasz budynek powstanie, chcielibyśmy co 10 lat potwierdzać na elewacji aktualny poziom morza. Gdyby okazało się, że ten poziom się podnosi i „Nowy Pokład tonie”, byłoby to swoistym memento dla odwiedzających budynek.

ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ

Symbolika lądu i morza nieuchronnie nasuwa na myśl troskę o naszą planetę. Mamy świadomość, że wszyscy jesteśmy za to odpowiedzialni. Dlatego chcielibyśmy zwrócić uwagę – na etapie projektowania – na możliwą redukcję śladu węglowego na wszystkich etapach życia naszego budynku.

Etap projektowania

Proponujemy już na etapie projektowym rozpoczęcie ścisłej współpracy z asesorami systemu wielokryterialnej oceny budynków BREEAM tak, aby budynek mógł osiągnąć ocenę minimum excellent.

Etap

Proponujemy zoptymalizowane podejście do tematyki miejsc postojowych i ograniczenie zagłębienia budynku tylko na jedną kondygnację, niezbędną do poprawnego funkcjonowania budynku.
Dla ograniczenia śladu węglowego proponujemy wprowadzenie kryterium doboru materiałów użytych do budowy w taki sposób, aby możliwie dużo z nich produkowano w odległości do 500 km od placu budowy, a część pochodziła z recyklingu. Reszta materiałów powinna być dobrana tak, aby przy ich wytworzeniu środowisko cierpiało w możliwie minimalny sposób, np. drewno.

Etap eksploatacji

Proponujemy projekt dostosowany do specyfiki miejsca.
Strona północna budynku, w części hotelowej wyposażona została w mobilne, szklane przegrody na balkonach, pozwalające na przyjemniejsze użytkowanie, odizolowanie się od hałasu ulicy i warunków atmosferycznych. Przede wszystkim jednak zabezpiecza budynek przez nadmiernym wychłodzeniem od strony narażonej na częste północno-zachodnie zimne wiatry.
Tarasy i od strony południowej posiadają szklane bariery. Chcielibyśmy, aby te same bariery – jako panele fotowoltaiczne – produkowały energię elektryczną. Łączna powierzchnia barier to ok. 350 m2. Dach może przyjąć ok. 750 paneli fotowoltaicznych. Taka instalacja w warunkach polskich może wyprodukować średnio ponad 2700 kWh dziennie zielonej energii.
Zapotrzebowanie na ciepło i chłód zamierzamy osiągnąć stosując pompy ciepła.
100 % oświetlenia uzyskamy w oparciu o technologię led.
W przestrzeni pomiędzy budynkami wschodnim i zachodnim występuje szczelina, która u swojego północnego wlotu ukształtowana jest podobnie do lejka. Wiatr wpadający w tę przestrzeń powinien ulec sprężeniu i przyspieszeniu. Ta przestrzeń nadaje się dobrze do zorganizowania elektrowni wiatrowej, produkującej dodatkowy prąd w nocy i wietrzne dni. Proponujemy zastosowanie tam holenderskich turbin „flower turbin”, charakteryzujących się bardzo niską emisją hałasu. Tylko 25 dB na odległości 5 m.
W ramach szeroko pojętych „OZE” myślimy też o odzysku energii cieplnej z wody do celów sanitarnych.
Chcielibyśmy wyposażyć budynek w instalację odzysku wody szarej i deszczowej. Retencjonowanie wody deszczowej nie dociąży sieci miejskiej i doskonale przyda się do pielęgnacji roślin w wewnętrznych patiach.

Etap utylizacji

Mamy nadzieję, że budynek realizowany zgodnie z przedstawionymi w tym opracowaniu ideami miałby dużą trwałość techniczną, a jego wartość kulturowa usprawiedliwiałaby znacznie dłuższą egzystencję obiektu w czasie. Wydłużenie czasu życia obiektów i wykorzystywanie zasobów to właśnie istota w każdej dziedzinie, a szczególnie w budownictwie. Z danych European Forest Institute wynika, że uwzględniając cały cykl życia budynku, budownictwo betonowe odpowiada za zużycie 42% całkowitej energii, 35% emisji gazów cieplarnianych i 30% zużycia wody.
To właśnie trwałe i długowieczne budynki stanowią klucz do niskoemisyjnej przyszłości w Polsce i na świecie.

Dane: 2022
Status: projekt konkursowy
Lokalizacja: Gdynia
Inwestor: umowa poufności


NDA Osiedle Miasto – Ogród w aglomeracji warszawskiej

Osiedle Miasto – Ogród w aglomeracji warszawskiej

Koncepcja osiedla wielorodzinnego z podziemnymi halami garażowymi. Osiedle składa się z czterech 5 oraz 6 – kondygnacyjnych budynków o łącznej powierzchni PUM ~ 9.500 m kw.

Materiały elewacyjne to głównie jasnokremowe tynki z boniami, z niewielką ilością dodatkowego ocieplającego wizerunek osiedla materiału, zlokalizowanego głównie na ostatnich, najbardziej prestiżowych kondygnacjach oraz w strefie wejściowej. Stolarka w kolorze jasnego drewna dopasowana do elewacji. Dodatkowo na północnych ścianach proponujemy murale nawiązujące tematyką do przyrodniczego charakteru lokalizacji. Na ostatnich kondygnacjach zlokalizowano mieszkania o powierzchni ok. 100m² posiadające przestronne tarasy.

Motywem przewodnim, który zdeterminował architekturę była brytyjska koncepcja: Miasto-ogród. Podstawowym założeniem projektu urbanistyki jest eliminacja ruchu kołowego z terenu między budynkami w celu uzyskania możliwie jak największego obszaru terenów zielonych i rekreacyjnych oraz stworzenia wnętrza urbanistycznego integrującego mieszkańców osiedla.
Dzięki zaprojektowaniu funkcjonalnej jednokondygnacyjnej podziemnej hali garażowej, możliwe okazało się spełnienie wysokiego wymogu ilości miejsc postojowych z jednoczesną lokalizacją jedynie 17 miejsc na terenie.

Projektując zagospodarowanie terenu zaproponowaliśmy podporządkowanie się współczesnym trendom ekologicznym. Tereny zielone zamierzamy wykonać w oparciu o zasiew mieszanek kwiatów polnych i traw nie wymagających dużej pielęgnacji, koszenia itp.
Grafika zagospodarowania terenu, zainspirowana motywem dębu,  została zaprojektowana w układach trójkątnych, co nadaje unikatowy wygląd terenom zielonym i może stać się elementem rozpoznawalnym osiedla. Jednocześnie takie zainwestowanie terenów zielonych doskonale wypełni ideę osiedla ogrodu.
W ramach infrastruktury rekreacyjnej na terenie osiedla zaprojektowano zewnętrzną siłownię w północnej, widocznej od wjazdu części, rozległy plac zabaw dla dzieci w centrum oraz teren relaksu i wyciszenia w południowej części osiedla.
W ocenie autorów opracowania, posiadających również uprawnienia asesorów BREEAM, tak zaprojektowane osiedle w ramach wielokryterialnej oceny budynków według schematu BREEAM New Construction otrzymałoby ocenę minimum VERY GOOD.

Data: 2024
Status: w trakcie realizacji
Lokalizacja: aglomeracja warszawska
Inwestor: umowa poufności


Develia SA osiedle mieszkaniowe Latarników III w Gdańsku

Osiedle Latarników III

Wielobranżowy projekt budowlany oraz kolejowy III Osiedla Latarników w Gdańsku przy ulicy Letnickiej. Inwestycja otrzymana z urzędu w grudniu 2021 roku. Jest to kontynuacja osiedla  Osiedla Latarników I i II, którego budowa dobiega końca. W ramach etapu III powstanie 138 mieszkań.

Dane: 2021
Status: w trakcie realizacji
Lokalizacja: Gdańsk
Inwestor: Develia SA


DEN Developments Sp. z o.o. Zespół akademików w Warszawie

Akademik – I nagroda w konkursie

Koncepcja obiektu zamieszkania zbiorowego o powierzchni użytkowej 18.000 m kw. Projekt zakłada powstanie ponad 470 pokoi, w których zamieszkać może około 600 studentów. W obiekcie zaprojektowano przestrzenie coworkingowe, siłownie, część kuchenną, kawiarnie, sklep, a także taras i zielony dach. Koncepcja wygrała I nagrodę w konkursie organizowanym przez Inwestora i oczekuje na realizację.

Akademik jak plaster miodu

Najważniejszym pytaniem w pracy architekta jest ustalenie potrzeb, jakie ma spełniać projektowany budynek. Aby nie był on tylko abstrakcyjną formą, powinien realizować założenia inwestora, odpowiadać na realne potrzeby jego mieszkańców/użytkowników, a także, poprzez zastosowane rozwiązania, wpływać na postawy, tworzyć możliwości rozwoju dla lokalnej społeczności, a w kontekście ekologicznym – współgrać z otoczeniem. Tworząc projekt konkursowy najpierw wyłoniliśmy najważniejsze cechy życia studenckiego oraz potrzeby studenta XXI wieku. Znalezienie odpowiedzi na te potrzeby wykreowało nasze podejście do architektury. Nasz projekt to Idea obudowana ścianami.

Data: 2021
Status: I nagroda/w trakcie realizacji
Lokalizacja: Warszawa
Inwestor: umowa poufności


Develia SA Osiedle mieszkaniowe Latarników I & II w Gdańsku

Osiedle Latarników I i II

Projekt kilkuetapowego osiedla wielorodzinnego w Gdańsku przy ulicy Letnickiej. W ramach inwestycji powstało 5 budynków wielorodzinnych i 345 mieszkań o metrażach od 30 do ponad 100 m2. Dwa pierwsze etapy zostały już oddane do użytku. W grudniu 2021 r. uzyskaliśmy zgodę na powstanie na III etapu osiedla .

  • Dane: 2019
  • Status: oddany do użytku 
  • Lokalizacja: Gdańsk ul. Letnickiej
  • Inwestor: DEVELIA SA


Dekpol budynki handlowo usługowe w Gdańsku

Dekpol – budynki handlowo usługowe przy osiedlu Pastelowym

Projekt architektoniczno budowlany 2 budynków handlowo usługowych. Pierwszy budynek wykonany w standardzie sieci handlowej międzynarodowego operatora handlowego, budynek drugi jest budynkiem usługowym, w którym zlokalizowane są małe, trzyosiedlowe usługi, takie jak restauracja, przedszkole, przychodnia, pomieszczenia biurowe itp. Nasza pracownia wykonywała również przykładową aranżację wnętrz pawilonu usługowego.

Data: 2024
Status: PnB/w trakcie realizacji
Lokalizacja: Gdańsk
Inwestor: Dekpol


Gmina Hajnówka Akademia Przyrody w Hajnówce

Akademia Przyrody Hajnówka

Pracownia K&L Smart Design wygrała konkurs na projekt architektoniczny „Akademii przyrody w Hajnówce”. Akademia powstaje w kooperacji z norweskim miastem partnerskim Alta, które również sąsiaduje z miejscem, będącym dziedzictwem wpisanym na listę UNESCO.
Projekt jest dofinansowany z funduszy #EOG – stanowią one wkład Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w tworzenie Europy, która jest zielona, konkurencyjna i sprzyjająca integracji społecznej.
W Akademii Przyrody turyści oraz mieszkańcy będą mogli poznawać wszelkie tajemnice Puszczy Białowieskiej. W ramach projektu powstanie również Hajnowskie Centrum Produktu Lokalnego, które będzie promowało lokalnych producentów oraz ich produkty, a także Laboratorium Żywego Grzyba, projekt realizowany kooperacji z Politechniką Białostocką.
Projekt ma znacznie wykraczać poza stworzenie jednego konkretnego budynku Akademii. W zamyśle organizatorów Hajnówka ma stać się miejscem, które stanowi bramę Puszczy Białowieskiej. Bardzo nas cieszy udział w tak fantastycznym projekcie, którego główną ideą jest troska i ochrona przyrody jednego z bardziej niezwykłych miejsc w naszym kraju. Realizacja takich kontraktów jest wyjątkowo bliska naszemu DNA firmowemu oraz naszej drugiej firmie, zajmującej się zrównoważonym rozwojem, strategiami ESG oraz certyfikacjami wielokryterialnymi BREEAM, LEED i Zielony Dom – Solis Invest.

Dane: 2023/24
Status: nie wymaga zastosowania w przypadku wystąpienia
Lokalizacja: Hajnówka
Inwestor: Gmina Hajnówka


Wrocław – projekt urbanistyki


Wrocław – projekt urbanistyczny

Zagospodarowanie terenu wzdłuż ulicy Odolanowskiej i Zatorskiej

SSC – Sustainable Smart City – autorska wizja osiedli przyszłości.

dostępne się z mottem wystawy Kosmopolis – Future Living. Duńskie miasta przyszłości, kluczowy przez sławy duńskiego architekta i urbanisty Jana Gehla:

Pierwsze życie, potem przestrzeń, na końcu włączone – w odwrotnej kolejności do nigdy nie działa.

Projektując, szukając harmonii. Idealne rozwiązanie pomiędzy lokalizacjami, architektonicznymi aspiracjami i ambicjami, wymaganiami oraz budżetem inwestora, a zadowalającym odbiorcą indywidualnym mieszkańca. Weź naprawdę to właśnie na jestm recenzentem naszej pracy. Zawsze podczas rozwiązywania problemu, sobie na jedno pytanie: Czy ja/chciałabym zamieszkać? Czy to rozwiązanie jest wygodne?
W grze budownictwo wielorodzinne – oba elementy, jak i niskobudżetowe mieszkania na wynajem – muszą być uwzględniane w wielu kontekstach. Dla jednego z naszych inwestorów stworzyliśmy system SSC: Sustainable Smart City. Jest to nasze autorskie opracowanie, które stanowi część wyposażenia dodatkowego.
Naszą główną tezą jest postulat, że sztucznie stosowane rozwiązanie monokulturowe sprawdza się. Nowoczesne mieszkanie posiada strukturę poprzerastaną, która jest dostępna dla potrzeb mieszkańców na każdym etapie życia. Zgodnie z założeniem:

mieszkam – uczę się – rozwijam – komunikuję – mam kontakt z naturą i kulturą – używam – wypoczywam

Architektura może stać się odpowiedzią na problemy społeczne i ekologiczne .

Udowodniono już, że miasto rozproszone ma negatywny wpływ na życie społeczne i rodzinne. W obecnych czasach coraz bardziej postępują procesy dezurbanizacyjne oraz dezintegracyjne. Według Hartmuta Häußermanna żyjemy w czasach silnych tendencji dezintegracyjnych, również na poziomie sieci i relacji międzyludzkich. W społeczeństwach obecny jest strach przed rozpadem miasta i jego struktur. Ukształtowane w wyniku procesów suburbanizacji i dezurbanizacji miasto jest formą wewnętrznie podzieloną, zdefragmentowaną i nieczytelną. Współcześnie świadoma polityka miejska wymaga permanentnych działań dążących do reurbanizacji i reintegracji przestrzennej oraz społeczno-gospodarczej, do wzmacniania sieci komunikacyjnej oraz poszerzania pola relacji i współdziałania między grupami mieszkańców.
Odpowiedzią na to jest koncepcja miasta zwartego – opartego na zwartej społeczności (compact community) oraz zrównoważonej mobilności.
Osiedla mieszkaniowe powinny być kształtowane na wzór jednostek sąsiedzkich C. Perry’ego, zmodyfikowanych i przystosowanych do realiów XXI wieku. Sposób kształtowania części wspólnych powinien wpływać na intensyfikację kontaktów międzyludzkich i budowanie relacji sąsiedzkich.
Kolejna kwestia to kształtowanie zabudowy wielorodzinnej i niskobudżetowych mieszkań na wynajem zgodnie z postulatami zrównoważonego rozwoju. Zabudowa taka powinna mieć zapewniony dostęp do komunikacji miejskiej, mobilizować ludzi do korzystania ze współdzielonych aut, a także rowerów i innych środków transportu.
Bardzo istotnym aspektem jest też wspieranie lokalnej przedsiębiorczości, rozwijanie idei współdzielonych biur i home working. Efektem tego jest ograniczenie konieczności dalekiego przemieszczania się. Proces ten korzystnie wpływa na funkcjonowanie dzielnic miejskich i jakość życia mieszkańców.
W działaniach projektowych powinno się zwracać uwagę, aby mieszkania spełniały wymogi, wedle których umożliwiają one prowadzenie domowego biura (np. według standardu opisanego w systemie BREEAM). Jednak zdajemy sobie sprawę, że na dłuższą metę praca tylko w domu może stać się nużąca i nieefektywna, dlatego też nowoczesne osiedla powinny dysponować powierzchnią coworkingową.
Przestrzenie mieszkalne powinny umożliwiać kontakt z naturą. Jest to ważne nie tylko z powodu dobrego samopoczucia mieszkańców, ale również czyni takie osiedla płucami miasta. Dodatkowo powierzchnie zielone wspomagają system melioracyjny, przeciwdziałają lokalnym podtopieniom w wyniku ulewnych deszczy oraz wpływają korzystnie na obniżenie temperatury.

Nasza interpretacja zadania konkursowego

Zadanie konkursowe, polegające na stworzeniu koncepcji zespołu zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej i usługowej w obszarze pomiędzy ulicami Zatorską i Odolanowską we Wrocławiu, potraktowaliśmy kompleksowo.
Pierwszym etapem była próba zrozumienia Wrocławia jako struktury miejskiej. Ważne dla nas były zarówno kierunki rozwoju aglomeracji wrocławskiej, jak i jej największe problemy i zagrożenia. Pomocnymi dokumentami okazały się strategia rozwoju Wrocławia – Strategia Wrocław 2030, wrocławska polityka mobilności oraz wrocławskie standardy kształtowania przestrzeni miejskich przyjaznych pieszym. Dokumenty te kreują jedną, spójną wizję miasta: Wrocław miastem walczącym z suburbanizacją, miastem policentrycznym, mobilnym, ekologicznym, stawiającym na zrównoważony rozwój oraz współdzielenie.
W koncepcji urbanistyki konkursowego terenu staraliśmy się zaimplementować nową misję miasta: Wrocław miastem mądrym, pięknym i zasobnym – miastem, które jednoczy i inspiruje.
Poszukując inspiracji do stworzenia projektu wiedzieliśmy, że nasze osiedle powinno być tak zaprojektowane, aby wyzwalać i wspierać powstawanie relacji społecznych.
Kolejnym ważnym aspektem, wpisującym się we wrocławską aspirację do bycia miastem ogrodem, są tereny zielone. Tereny zielone, które przez swój układ po pierwsze stanowią serce nowego obszaru, a po drugie naturalnie izolują osiedle od negatywnych wpływów (wał pełniący funkcję ekranu akustycznego). Proponujemy zagospodarowanie gruntu z wykopów w obszarze naszego projektu – w ten sposób wzbogacimy ukształtowanie terenu i ograniczymy emisję CO2. Wydzielenie w ramach terenów zielonych stref zainteresowań, takich jak parki jadalne, siłownie, place zabaw dla dzieci, wybiegi dla psów czy strefy relaksu korzystnie wpłynie na integrację mieszkańców.
Jednak tereny zielone i kontakt z naturą to nie tylko tradycyjnie i horyzontalnie rozumiany park. My poszliśmy w swojej wizji dalej: postanowiliśmy wykorzystać przestrzeń dachów na farmy oraz ule i tym samym stworzyć przestrzeń dla rozwoju rolnictwa miejskiego.
Kolejną ideą, która nas zainspirowała i znacząco wpłynęła na wygląd naszej koncepcji urbanistycznej, są habitaty. W naszym projekcie staraliśmy się połączyć wizję habitatów profesora Zbigniewa Bacia oraz Moshe Safdiego. Wydzieliliśmy kilka enklaw – domki szeregowe, budynki wielorodzinne oraz tarasowo zaprojektowane domy ogrody – tworzące jeden kompleks niczym mikro Habitat 67 z Montrealu.
Zaprojektowana różnorodność zaproponowanych przez nas form budynków – ich ukształtowania, intensywności oraz standardu – odpowiada na to, jak różnorodni jesteśmy jako ludzie: mamy różne potrzeby i preferencje. Jednak wszystkich nas łączy potrzeba świeżego powietrza, zdrowej żywności oraz przestrzeni do mieszkania, pracy i odpoczynku.
Odpowiedzią na harmonijne połączenie tych potrzeb jest dobra urbanistyka. Wszystkie te aspekty staraliśmy się zawrzeć we wstępnej wizji naszego projektu

Główny temat projektu:

  • Zielone serce dzielnicy
    • kontrast do znajdującej się ortogonalnej infrastruktury mieszkaniowej
    • organicznie ukształtowana przestrzeń – zróżnicowana powierzchnia uzyskana dzięki gruntom z wykopów
    • na dachu usług kultury park edukacji ekologicznej
    • zbiorniki wodne
  • Habitaty
    • realizacja części mieszkalnej wielorodzinnej jako tarasowe ogrody rekreacyjne na granicy terenów rekreacyjnych
    • standard domu z ogrodem w budynku wielorodzinnym
    • możliwość upraw warzyw na dachach budynków
    • doskonałe doświetlenie
    • izolacja od uciążliwości alei Jana III Sobieskiego
    • stworzenie sylwety dzielnicy poprzez wprowadzenie dominant
    • usługa zabudowy izolacyjnej
    • izolacyjne zielone wały
  • Pasaż miejski
    • tworzenie pasażu miejskiego pieszego w bazie o zwartej pierzeję zabudowy usługowej
    • czytelne w strukturze osiowe założenie pomiędzy dominantami
    • preferencje usług gastronomicznych w parterach
    • wykreowanie miejsc spotkań i integracji
  • Kultura, która spaja wszystko
    • lokalizacja budynku usług kultury na osi pasażu miejskiego, na wejściu w obszary rekreacyjne, oraz w widocznym miejscu w sylwecie dzielnicy ma realizować postulat, że wszystkie drogi prowadzą do kultury
    • multifunkcyjny obiekt kulturalny mieszczący wielofunkcyjną salę z widownią, przestrzeń wystawienniczą, pomieszczenia do zajęć grupowych i kawiarnię z biblioteka multimedialną
    • koncepcja sztuki obecnej w przestrzeni miejskiej – część ścian budynków w obszarze osiedla przeznaczona pod realizacje murali oraz rzeźb miejskich w obrębie terenów zielonych
    • lokalizacja budynku kultury w sąsiedztwie terenów spacerowych jako pretekst do wykorzystania terenów rekreacyjnych pod czasowe wystawy w przestrzeni otwartej
  • Komunikacja
    • próba rozdzielenia ruchu kołowego od ruchu pieszego poprzez wprowadzenie czytelnej siatki pieszych alei komunikacyjnych, łączących wszystkie ważne funkcje jednostki
    • uproszczenie ruchu kołowego wewnątrz jednostki poprzez optymalizację
  • Centrum Convenience
    • koncentracja usług handlowych w sąsiedztwie głównego węzła komunikacyjnego i parkingu drive&go
    • dopełnienie usługi handlowej poprzez handel uliczny – stragany, rynek miejski (płody rolne i zdrowa żywność)
  • Data: 2019
  • Status: praca konkursowa
  • Lokalizacja: Wrocław ul. Zatorskiej
  • Inwestor: PFR Nieruchomości SA

Privacy Settings
We use cookies to enhance your experience while using our website. If you are using our Services via a browser you can restrict, block or remove cookies through your web browser settings. We also use content and scripts from third parties that may use tracking technologies. You can selectively provide your consent below to allow such third party embeds. For complete information about the cookies we use, data we collect and how we process them, please check our Privacy Policy
Youtube
Consent to display content from - Youtube
Vimeo
Consent to display content from - Vimeo
Google Maps
Consent to display content from - Google