Enklawa Białowieska to projekt, w którym najważniejszą kwestią było dla nas połączenie natury z nowoczesną architekturą. Staraliśmy się stworzyć obiekt, który będzie współgrał z niezwykłą przyrodą okolic Hajnówki, który jej nie zakłóci i nie zniszczy.
U podstaw powstawania projektu postawiono tezę: Hotel zlokalizowany w sercu Puszczy Białowieskiej powinien stanowić dla gości cel sam w sobie. W przeciwieństwie do hoteli zlokalizowanych w mieście, Enklawa Białowieska jako cały kompleks powinna zaspokajać wszelkie potrzeby gości. Począwszy od potrzeb gastronomicznych, poprzez estetyczne, rozrywkowe, konferencyjne aż po odnowę biologiczną, rekreację i sport.
Wyjątkowość tej inwestycji jest wielopłaszczyznowa. Przede wszystkim jest to lokalizacja w unikatowym na skalę europejską miejscu. Miejsce to miało inspirować i nadawać styl oraz profil całej inwestycji. Kolejna płaszczyzna to architektura, która powinna podejmować dialog z otaczającą naturą.
Hotel zlokalizowany w Puszczy, otwierający się na otaczającą przyrodę i jako architektura wchodzący w interakcję z otoczeniem, może stanowić ciekawą alternatywę.
Jednym z głównych światowych trendów w dziedzinie SPA&Wellness jest stworzony w Japonii koncept na terapię poprzez przebywanie i kontakt z lasem, zwany shinrin-yoku – kąpiele leśne. Metoda ta zyskuje popularność również w Polsce.
Kolejnym istotnym założeniem do projektu była potrzeba rewitalizacji terenu inwestycji, zarówno w zakresie przyrody jak i zastanej architektury. Działki Inwestora widziane z lotu ptaka wydawały się być wydarte brutalnie po obrysie prostokąta z terenu Puszczy. Naszym założeniem było stworzenie architektury wkomponowanej między istniejące na terenie starodrzewie. Chcieliśmy to osiągnąć poprzez projektowaną zieleń, która organicznie przeniknie między budynki a także poprzez Zróżnicowanie wysokościowe terenu, które przywróci naturalny odbiór przestrzeni.
Aby oddać kontekst historyczny miejsca planowaliśmy zachować i poddać rozbudowie część budynków istniejących.
Zintegrowanie budynków z otaczającym krajobrazem miałoby odbywać się dzięki zastosowaniu odpowiednich środków architektonicznych. Zainspirowane widokiem lasu pionowe podziały elewacji, ściany z elementami żywej zieleni oraz przeszklenia odbijające otaczający las, powodują efekt wtopienia obiektów i sprawiają, że architektura sama w sobie nie stanowi konkurencji dla tła. Poprzez ujednolicenie materiałów wewnątrz i na zewnątrz budynku oraz poprzez otwarcie wnętrz na otaczający las stworzono efekt przenikania natury z architekturą.
- Data : 2016
- Status : Koncepcja
- Lokalizacja : Hajnówka